. . .

Hledač elektrického vedení

01.05.2013 08:57

Hledač elektrického vedení

Více zd

Toto schéma není převzaté z jiného webu apod.

Další šíření bez mého souhlasu je zakázáno!!!

Detektor el. vedení ve zdi

 

Toto zařízení jsem vyrobyl již na základní škole a tehdy se mi vždy tranzistor typu JFET BF245 odpálil a já přišel na to, že ho lze nahradit germaniovým tranzistorem. Bohužel si již nepamatuji na typ toho tranzistoru, ale vím to, že byl černý s pozlacenýmy vývody. Bohužel se mi toto zařízení nedochovalo a již ho nemám.

Na hrot můžeté použít klasický hřebík dlouhý cca. 5cm což jsem použil i já.

Ve schématu je sice značka reproduktoru, ale ten lze použít jedině v případě, že by jste před něj dali zesilovač. Musíte použít klasické sluchátko, třeba od stárého přehrávače, nebo u číňanů se dá sehnad za cca. 20kč stereo sluchátka s konektorem jack 3,5mm.

Toto zařízení je vysoce citlivé, ale nelze ho ladit. Ještě připomenu, že na tranzistor BF245 by se nemělo šahat rukama a pájet trafopáječkou, ale pouze mikropájkou, jinak ho odpálíte.

Výstup JFET tranzistoru není chráněn a proto bych se antény ( hrotu ) nedotýkal.

Při detekci el. vedení ve sluchátku uslyšíte brum což znamená, že jste našli vedení, nebo třeba jste u zásuvky. Brum uslyšíte také u televize a dalších věcí, mě to fungovalo i na karmu, ale ta byla napájeno elektřinou, ale jinak byla plynová.

Zařízení odebírá cca. 5,4mA a je nápájeno 9V baterií.

 

detektel

 

Za případné škody na majetku, nebo ujmě na zdraví nenesu žádnou odpovědnost!!!

 

Menu