JAK VYBRAT UNIVERZÁLNÍ ADAPTÉR K NOTEBOOKU A DALŠÍM ZAŘÍZENÍM

 

Nejprve je si třeba uvědomit, že každé zařízení vyžaduje jiné NAPĚTÍ ( V-VOLT=JEDNOTKA ) a samozřejmě i jiný PROUD ( A-AMPÉR=JEDNOTKA ).

Existuje spousta druhů adaptérů a různých zdrojů, které jsou určeny pro notebooky, monitory, ale také lze použít takový to zdroj i např. k přenosnému DVD přehrávači atd.

Dále zmiňuji, že jsou dělané adaptéry pro notebooky, kde lze pomocí přepínače měnit skokově napětí a poté jsou univerzální zdroje pro všeobecné použití, kde se rozmezí napětí pohybuje od cca, 3V-24V .

 

Uvedu menší příklad, máme notebook a na originálním zdroji je uvedeno OUTPUT ( TEDY VÝSTUP COŽ NÁS ZAJÍMA NEJVÍCE ) A POTÉ INPUT ( TEDY VSTUP A TO BÝVÁ TÉMĚŘ VŽDY, JE-LI KOUPEN VÝROBEK V ČR 230V-240V ). Nás tedy zajíma OUTPUT. V našem příkladě bude uvedeno 17V a 3A ( NAPĚTÍ 17 VOLTŮ A PROUD 3 AMPÉRY ).

ZA PRVÉ: Napětí musí být vždy dodrženo!

ZA DRUHÉ: Proud musí býti buď stejný co je na původním štítku a nebo může být větší. Je důležité si uvědomit, že když místo 3A použijeme zdroj např. 5A, tak ve zdroji bude vlastně 2A rezerva a notebook bude ze zdroje čerpat  jen tolik, kolik potřebuje k provozu připojeného zařízení.

ZA TŘETÍ: Nezapomeňme se podívat, zda trafo má na výstupu ( output ) Střídavé napětí ( značíme AC ), nebo stejnosměrné napětí ( DC ). V rozvodu elektrické sítě v domech a bytech v ČR v případě standartního napětí je AC ( tedy střídavé ) napětí 230V

Pozor však na zařízení se zdrojem koupené v zahraničí např. ve Velké Británii, kde je vstupní napětí ( input ) AC 110V

Vždy se při výběru nového zdroje řiďte údaji na původním napájecím zdroji a štítku na zařízení, ke kterému kupujete nový nap. zdroj.

V případě notebooku, může být štítek s technickou specifikací i pod baterií.

 

Pokuď použijete zdroj s nižším napětím, tak poté zařízení nemusí fungovat správně, nebo vůbec.

Pokuď použijete zdroj s větším napětím, tak je vysoce pravděpodobný, že zařízení zničíte.

 

Univerzální zdroje a adaptéry lze koupit v každém městě v obchodě s elektronikou, IT a výpočetní technikou a podobných prodejnách.

 

Dále je dobré mít své zařízení s sebou, aby se přímo v prodejně našel vhodný konektor, který je téměř vždy dodáván s adaptérem.

POZOR: VĚTŠINA ADAPTÉRŮ MÁ NASAZOVACÍ KONEKTOR A JE MOŽNÉ PROHODIT POLARITU, DÁVEJTE POZOR, JAK MÁTE KONEKTOR ZAPOJENÝ.

 

zdroj 1 zdroj 3 zdroj11