. . .

Kamera pro Arduino i Raspberry Pi

Pixy2

Na trhu je jich několik a my se dnes podíváme na americkou Pixy2.


OpenCV toho umí více a mohli bychom skrze ni data z kamery napojit třeba na strojové učení a neuronovou síť, která bude v reálném čase detekovat předměty nebo i identifikovat konkrétní členy domácnosti aj.


K tomu bychom už ale potřebovali přeci jen výkonnější hardware – třeba Neural Stick od Intelu. Na první pohled vypadá jako o něco rozměrnější USB dongle, v nitru se však skrývá VPU čip Movidius Myriad 2. VPU, tedy Vision Processing Unit, je procesor optimalizovaný pro zpracování vizuálních dat pomocí technik A.I.


Do jeho paměti tedy nejprve nahrajete některý z modelů neuronové sítě, třeba model rozpoznávání koček, a vše spustíte. Poté můžete do čipu skrze USB a aplikační rozhraní od Intelu posílat jednotlivé framy videa z kamery a Movidius Myriad 2 v nich bude bleskovou rychlostí hledat kočky, o čemž vás bude informovat.


Kamera CMUcam je podobně jako Arduino open-source. Abyste si ji ale nemuseli podle návrhu pájet z dílčích součástek sami, inženýři  ji nechali smontovat pod názvem Pixy  a vyvíjejí také povedenou konfigurační a testovací aplikaci PixyMon pro Windows, MacOS a Linux, ve které snadno na několika ukázkách ověříte její funkčnost a hlavně ji nastavíte pro různé scénáře bez složitého programování.




O obrazový výstup tu totiž opravdu až tak nejde. Ale pro puntičkáře: Jedná se o CMOS snímač Aptina MT9M114 s rozlišením 1,26 megapixelů.


Kameru tedy připojíte ke své elektronice buď skrze USB (PC, Raspberry Pi), sběrnici SPI (Arduino), případně pomalejší sériovou linku a I2C a nechybí dokonce ani analogový výstup.

Pixy můžete díky této šíři konektivity klidně připojit i k primitivnímu Arduinu Uno s čipem, který má titěrnou 2kB RAM, takže by pole pixelů z plnohodnotné kamery nedokázal spolehlivě analyzovat. Namísto toho dostane po kabelu třeba souřadnice středu a rozměry modrého míčku, se kterým právě máváte před objektivem.

Díky oficiální knihovně pro Arduino je detekce objektů velmi jednoduchá.


Kamera provede kompletní matematiku za vás

Pixy2 to umí také a bez jakýchkoliv IR diod a čidel! Analýzu provádí na pixelové úrovni přímo v obrazu, mnohem komplexněji a opět slušnou rychlostí okolo 60 fps. Jednoduše řečeno, když Pixy2 uvidí v obrazu černou čáru, interpretuje ji jako vektor, který vede z bodu A do bodu B a informace o jejich souřadnicích opět pošle našemu ovládacímu mikropočítači.



Menu