
LED ŽÁROVKY A JAK VYBRAT TU NEJVHODNĚJŠÍ
Led žárovek je velice široký výběr a není proto snadné si vybrat tu nejkvalitnější a s dlouhou životností.
Když jsem se zmínil o životnosti, tak se uvádí vlastně dva druhy životnosti a to počet sepnutí a životnost svícení v hodinách a proto je vhodné vybírat dle toho, kam bude led žárovka určená, tedy třeba na toaletu, kde se bude často zhasínat a rozsvěcet, bych volil led žárovku, která bude mít co největší počet sepnutí a na opak do obývacího pokoje se zase hodí led žárovka s delší životností dle svícení.
Důležitá je svítivost, ne vždy platí, že větší spotřeba ( W ) znamená větší svítivost ( lumeny ). Dá se však říci, že 1500 lumenů, nahradí klasickou 100W-110W žárovku. Dříve platilo, že 100 lumenů byl 1W. Dnes je to však jinak a osobně jsem viděl led žárovku a dokonce vlastním dvě tyto žárovky, která má 20W a má cca. 1600lumenů a dále vlastním 13W led žárovku, která mělo uvedeno 1500 lumenů a skutečně svítila, velice silně. Proto doporučuji, si nechat led žárovku vždy na prodejně zapojit, aby jste sami viděli, jak svítí.
Z výrobců ledek doporučuji MCLed a Emos. Samozřejmě se téměř všechny vyrábějí v ASII avšak tito dva výrobci si platí za kvalitu a proto jsou ledky od těchto výrobcu dražší. U levných led žárovek bych se bál, aby nevyhořela, kvůly nekvalitnímu napájecímu zdroji uvnitř ledky.
Rozlišujeme různé patice:
GU 5.3 ( MR16 ) A TAKÉ MR11 jsou na 12V a většinou jsou na stejnosměrné napětí avšak jsou i takové, které fungují na 12V střídavé napětí a současně fungují i na stejnosměrné napětí. Je-li led žárovka i na střídavé napětí, musí být na krabičce krom DC ( Uss ) i AC ( střídavé napětí ).
Dále je třeba rozlišovat u 12V led žárovek, zda jdou do vlhka ( koupelny apod ) v takovém případě musí být z horní strany na led žárovce krytka a ta většinou dnes bývá ze skla a tedy nelze ji sundat.
Dále se žárovky volí dle toho, jaký mají vyzařovací úhel, zda chceme vyloženě bodové světlo, nebo zda se má světlo rozšířit i do šířky. Led žárovky s čipem 5050 se již přestávají prodávat a ve většině žárovek je třeba COB čip, podobný těm, který je v led reflektorech.
GU 5.3 ( MR16 ) – GU 5.3 JE OZNAČENÍ PATICE, ale prodejce v obchodě by měl vědět, pokud řeknete mr16 co přesně chcete.
MR 11
VŠIMNĚTE SI, ŽE NA PATICI JE UVEDENO AC/DC 12V
Dále zde máme GU 5.3 a na obrázku máme ledky a jsou jako náhradní, místo klasických vláknových do bodových světel, nebo přímo do svítidel apod. Existují totiž dekorativní lustry a lampičky, kam se právě tyto ledky dají použít.
Zde máme G9 a ty jsou na 230V a většinou se používají v lustru avšak ne každá led žárovka určená do této patice vždy pasuje kvůly rozměrům a proto je třeba si dávat pozor na rozměr.
Zajímavost LED ŽÁROVEK S PATICÍ G9 je ta, že se hůře chladí,
často vysí směrem dolů a teplo stoupá na hóru a někdy býva otvor ve skle, ale na špičce žárovky, ale pokuď máte lustr,
kde jsou ledky směrem dolů, jako mám třeba já doma, teplo z ledky uniká méně a tím pádem
se snižuje životnost celé led žárovky a tento problém zatím u ledek G9 není vyřešen.
Dále zde máme závit E27 a tedy na 230V AC. Opět zde máme různé vyzařovací úhly a různé provedení, zde máme mléčné kryty. Zajímavostí je, že některé ledky mají COB čip a jiné mají klasicke SMD led čipy a světlo je u vnitř difuzoru rozptýleno.
A nesmí chybět ani tzv. svíčka. Zde doporučuji dávat si pozor v rozměrech nad závitem, máte-li staré křišťálové lustry. E14 mívají menší výkon a to proto, že jsou menší a vejde se tam menší zdroj napájecí a i menší COU čip, nebo klasické SMD led čipy.
Zajímavostí jsou tzv. filament led, která připomíná klasickou vláknovou žárovku. Avšak tyto ledky mají malý výkon a to především kvůly chlazení, jde o to, že na tenkém drátku na odvot tepla
je vlastně nahuštěno více ledek, jedná se vlastně o dlouhý COB čip. Tyto ledky se dělají jak v E14, tak i E27 a vypadají velice pěkně. Ale myslím si, že do domácnosti, kde je potřeba světlo,
nebudou příliš vhodné.
NYNÍ SE PODÍVÁME NA TEPLOTY BAREV, JEDNÁ SE VLASTNĚ O TO, ZDA BUDE SVÍTIT VÍCE BÍLE, NEBO DO ŽLUTA:
Zde bych uvedl ještě teplot v Kelvinech:
Barevná varianta | Teplá bílá | Denní bílá | Bílá |
Teplota | 3000K | 4500K | 6000K |
Kam jsou vlastně vhodné dle barvy??? Tedy teple bílá je vhodná i pro oči avšak huře na ni viniknou barvy a nebo není vhodná pro práci, ale spíše pro odpočinek, tedy může být v ložnici i obývacím pokoji. V ložnici i proto, že je teple bílá barva vhodná před spaním a je uklidňující.
Denní bílá, také zvaná, jako neutrální bílá je stále vhodná i pro oči a už se hodí i lépe pro práci, třeba i do kuchyně.
Studená bílá je vyloženě vhodná na práci, třeba v dílně, nebo nad stolem, ale přímo pohled očima na ni, není zcela příjemný.
Také existují stmívatelné led žárovky, lze koupit již hotové světlo např. v IKEA, ale jedná se o lampu na jedno použití, protože, když odejde stmívač, nebo ledka, tak nelze koupit náhradní a to proto, že to tak májí někteří obchodníci záměrně.
Avšak lze koupit samotnou stmívatelnou žárovku a k ní vhodný stmívač pro led žárovky. Klasická led žárovka nejde stmívat, právě proto, že má jiný napájecí zdroj a není přispůsoben pro regulaci jasu ledek.
Další zajímavostí je to, že dnes již existují i barevné led žárovky, tedy RGB a možnost dálkově ovládat a měnit barvy a to i přes WiFi ovládat stmíváním jednobarevné ledky. Ale cena těchto žárovek je zatím relativně vysoká.
Důležitá věc ohledně led žárovek je poblikávání, které je nepříjemné na oči. Tuto vlastnost mají převážně levné led žárovky.
Další vlastnos je vyzařování neviditelného jevu pro oči, která nám škodí, ale když žárovku rozsvítíte, tak na telefonu zapněte fotoaparát a bude-li obraz na telefonu vlnitý, když namíříte objektiv na led svítidlo/žárovku, znamenáto, že není příliš vhodná a je nevhodná pro každodenní svícení, kde trávíte hodně času.
Čím meně se zobrazuje na displeji telefonu vlnitý obraz, znamenáto, že vyzařované světlo z led čipu v led žárovce je dobré a neškodí našemu zdraví.
Na těchto dvou fotografiích, můžeme vidět, že tato žárovka není příliš vhodna na svícení v místnosti, kde dlouhodobě jste, proto ji mám v předcíni.
Fotografii jsem udělal tak, že jsem namířil fotoaparát tabletu na žárovku a na tablet jsem namířil fotoaparát telefonu.
Zde se jedná o led žárovku na 230V. Výrobcem této ledky je MCLED.
Další led žárovka je G9 od EMOSU, jak je tedy vidět, zde žádné vlnění není na fotoaparátu. Přípomínám, že G9 je na 230V.
A poslední mnou testovaná je 12V MR16 opět od EMOSU a i ta, testem prošla.