Recenze 1
Samsung Galaxy S3
Recenze 1
Specifikace:
Sítě a bezdrátové připojení
- GSM, HSPA+21
- EDGE / GPRS (850 / 900 / 1.800 / 1.900 MHz)
- HSPA+ 21 (850 / 900 / 1.900 / 2.100)
- Přímé připojení WiFi
- GAP, SSP, HSP, HFP 1.5, A2DP, SPP, OPP, PBAP, MAP, AVRCP 1.3, HID
- NFC
- Podpora připojení DLNA, MHL 1.0, HDMI 2
Displej
- HD Super AMOLED
- 16 mil. barev
- 4,8″
- 720 x 1280 (HD)
Paměť
- 16 GB
- Možnost Micro SD až 64Gb
Barva
- Bílá
- Oblázkově modrá
OS
- Android 4.0.4 (ICS)
Baterie
- 2.100 mAh
- Ano
- Až 1.300 minut (2 G), až 650 minut (3 G)
- Až 900 hodin (2 G), až 750 hodin (3 G)
CPU
- Rychlost procesoru 1,4 GHz
Konektivita
- USB 2.0
- 3,5 kolíkový 4 pólový, stereo
- MicroSD (max. 64 GB)
- Micro USB
- MHL
Audio a Video
- MPEG4, H.264, H.263, VC-1, DivX, VP8, WMV7 / 8, Sorenson Spark, DivX 3.11
- Nahrávání a přehrávání videa v rozlišení Full HD (1080p)
- Nahrávání frekvencí až 30 sn./s
- MP3, AMR-NB / WB, AAC / AAC+ / eAAC+, WMA, OGG (Vorbis), FLAC, AC-3, apt-X
Fyzické specifikace
- 136,6 x 70,6 x 8,6 mm
- 133 g
Fotoaparát
- CMOS, 1,9 MPix
- Rozlišení zadního fotoaparátu 8 megapixelů
- LED
Senzory
- Snímač zrychlení, geomagnetický snímač, gyroskop, světelný snímač RGB, tlakoměr
GPS
- GPS, GLONASS
První dojmy
První co mě zaujalo byla malá krabička ve které se telefon nacházel. Krom sluchátek a telefonu s nabíječkou tam již nic jiného není. Telefon je velmi lehký i přes veliký displej. V bíle variantě, kterou jsem zvolil nejsou je-li telefon v nečinosti vidět dvě soft. tlačítka a to tlačítko zpět a možnosti a jsou tedy viditelné jen pokuď se rozsvítí ( při používání telefonu ). Co je opravdu škoda je to, že v balení není žádné ochranné pouzdro, protože u Xperie S bylo pěkné pouzdro i HDMI kabel a Galaxy S3 se musí pro propojení z TV použít redukce, která není v balení.
Jako první budu psát o displeji.
Displej
O displeji píši jako o první části recenze a to proto, že je zde spousta zajímavých postřehů jako třeba životonost Super AMOLED atd.
Telefon disponuje displejem SUPER AMOLED s HD rozlišením ( 1280×780 bodů ) s úhlopříčkou 4,8 palce. Také jsem pomyslel co by se stalo, kdyby mi telefon spadl na zem třeba z ruky na ulici a doufám ve vlastním zájmu, že se to nestane. Displej je chráněn tzv. ochraným sklem Gorilla Glass 2 nové generace a mělo by být velmi odolné.
POZNÁMKA: Na YouTube jsou videa, kde testují co ochranné sklo vydrží.
Samsung Galaxy S3 dále jen SGS 3
SUPER AMOLED a životnost u SGS 3: Dnes jsem konečně pracně vypátral a mám více jak dobrou zprávu. Životnost by měla být více jak 10 let což je výborné. Pokuď budete měnit různé tapety a budete mít jas nastavený na 70% jako to mám já, tak displej měl vydržet cca. minimálně 20let. Displej, konkrétně led diody jsou na organické bázi a jak téměř všichni co vlastní telefon s tímto druhem displejů vědí, že modrá barva má nižší životnost než ostatní barvy. Než jsem zjistil životnost SUPER AMOLED DISPLEJE nového typu což je displej např. SGS 3, nebo Galaxy NEXUS, tak jsem několik hodin strávil pročítáním různých fórech i zahraničních.
Záleží jak uživatel telefon často používá a jaký má nastavený jas a jaké barvy má na tapetě atd.
Před několika lety byla zpráva, že samsung zdokonalil Super AMOLED displej a také prodloužil životnost až na 3 roky a lze předpokládat, že u displeje na SGS 3 je životonost ještě delší a také v to doufám.
Čitelnost na slunci není úplně nejlepší a mohu podotnout, že Xperia S při plném jasu má na slunci čitelnost displeje totožnou, né-li lepší.
Podání barev je zcela výborné a snad nelze nic vytknout. Jako všechny telefony, ale displej zkresluje skutečné barvy, když fotografie pořízenou tímto telefonem porovnám na displeji telefonu a mém nově pořízeném IPS monitoru ( 21.5″ LG IPS224V-PN ) u PC je rozdíl znatelný.
Užitečná možnost nastevení displeje je tzv. režim displeje, kde jsou možnosti: Dynamicky, Standartní, Přirozený a Videoklip.
Pozorovácí úhly displeje jsou totožné jako u Xperie S a tím pádem není pravda, že Super AMOLED displeje mají bezkonkurenční pozorovací úhly. Sony již TFT displej u Xperie S na tolik zdokonalilo, že je srovnatelný se Super AMOLED technologií.
Reproduktor a hudební přehrávač
Reproduktor u SGS 3 má výborný zvuk i když se najde i telefon s mnohem kvalitnějiším zvukovým výstupem. Pokuď bych měl srovnat zvuk s Xperií S, tak SGS 3 má mnohem lepší zvuk.
V hudebním přehrávači je široká možnost nastavení ekvalizéru a i možnost vlastní nastavení, kde máme 7 pásem vlastního nastevení a dále je zde možnost rozšíření, kde se dá nastavit: 3D zvuk ( integrovaný reproduktor nepodporuje ), Bass, Reverb level, Room size a Clarity. Všechny možnosti se dají nastavit na nulu, první, druhou, nebo třetí úroveň, záleží jen na vás jak co nastavíte.
Fotoaparát a video
Fotoaparát
Fotoaparát u SGS 3 je spíše pouze průměrný a snímky neoslní velkou kvalitou a co je velké mínus je to, že chybí spoušť fotoaparátu a ostřit se dá pouze pomocí displeje. Jak se můžete přesvědčit ve fotogalerii, tak Xperia S pořizuje mnohem lepší snímky. SGS 3 fotí v plném rozlišení 8 Megapixely.
Foto 1 Foto 2
Fotografie jsou částečně na některých místech rozmazané a celkově působí špatně a rozhodně se nemůžou měřit s fotografiemi od Xperie S.
Nastavení citlivosti ISO sice potěší a dle mého názoru je tam zcela zbytečně jelikož v praxi se nedá u tohoto telefonu využít a je tedy lepší nechat nastavení na AUTO.
Vyvážení bíle bych raději také ponechal na AUTO. Jinak co se týče ostátního nastavení, tak už více užitečných možností tam není.
Nastavení fotoaparátu mě velmi zklamalo. Dále je škoda, že SGS 3 má stejný snímač jako SGS 2. Rozdíl je vtom, že je zde více možností nastavení a rozpoznávání obličeje.
Jistě potěší přisvětlovací led dioda někdy nesprávně nazývaný blesk. Led diodu lze použít i jako baterku apod.
Počet snímků za sekundu s automatické ostření jsou 3 snímky.
Světelnost není nijak ohromující.
Právě jsem znova koukal na možnosti nastavení fotoaparátu a jediné co zmíním je ještě možnost nastavení režimu makro, které celkem dobře funguje.
Bohužel nelze nalést ani to jakou má fotoaparát světelnest a další technické údaje.
Video
Co se videa týče, tak to příliš kvalitou neoslní. Když video přehraji v počítači, tak zvuk i obraz je mnohem horší, než u Xperie S.
Na víběr je několik mozností rozlišení a plné rozlíšení je 1920×1080 což je fullHD. Nechybí ani několik možností nastavení a výběr několika rozlišení.
Za zmínku stojí také stabilizace videa.
Připojení a citlivost na signál
Možností připojení jsou klasické: Bluetooth, WiFi, 3G, 4G a 2G síť GPS a Glonass.
Dobré je to, že verze rozhraní bluetooth je nová tj. verze 4.
Teď přijde to důležité. Citlivost přijímače v telefonu na signál 2G a 3G je opravdu žalostná a je opravdu velmi slabý. V místě, kde Nokia 500
měla 2 čárky signálu, tak měl SGS 3 občas jednu, ale jinák žádnou a připojení k internetu vůbec nefunguvalo. Signál ve stejném místě, kde byla Nokia 500, tak SGS 3 neměl žádný. Zajisté vím, že nelze přímo posuzovat takto dva různé telefeny, protože zatímco u SGS 3 může být 1 čárka signálu, tak u Nokie 500 to samé může znamenat 2 čárky signálu avšak v tomto případě si to nemyslím. Dále mohu posuzovat tohle i s Xperií X10 mini, která měla ve stejném místě 2-3 čárky signálu. Tudíž z Nokie 500 a Xperie X10 mini bych mohl telefonovat a být připojený na internetu pomocí 2G siťě a SGS 3, který je několikanásobně dražší bych se ani nikam nedovolal.
Xperia S, která měla na chatě 2 čárky na 3G síť má SGS 3 pouze 1 a chvílemi žádnou.
Telefon za takhle vysokou cenu by měl mít přeci jen vše v pořádku.
Signál se u všech telefonů týkal operátora O2.
WiFi přijímač je už o něco lepší a je na srovnatelné úrovní jako Xperia S a zisk je tedy celkově vysoký.
Bohužel žádný výrobce telefonů není schopen udělat telefon, který by byl opravdu celkově výborný. Xperia S měla hrozné zpracování např. kvalita zpracování zadního krytu a téměř celého telefonu a SGS 3 má zase jiné vady např. již zmiňovaný příjem signálu s porovnáním i staršího telefonu Xperia X10 mini, který stojí cca. 2000kč v bazaru.
Baterie a výdrž
Hned na úvod se musím přiznat, že baterie u SGS 3 mě velmi překvapila nejen kapacitou o které jsem věděl, že je poměrně dost vysoká a to větší než u Xperie S, ale to co mě zaujalo je velká vydrž baterie.
Baterie mi vydrží při běžném používaní tj. pouze telefonování a SMS více jak 7 dní. Pokuď mám automatický režim 3G/2G a občas zapnu WiFi a jsem přibližně 30 minut na internetu ( E-Mail, FB, Google Play atd. ) za 4 dny a 20 minut hraní 3D her, tak baterie vydrží 4 dny. Zajisté mám snížený jas přibližně o 1/4.
Baterie u SGS 3 vydrží mnohem déle než u Xperie S u které jsem odhadoval větší výdrž baterie na základě několika-měsíčního používání.
Zajímavé je to, že se telefon téměř vůbec výrazně nezahřívá což u Xperie S byl velký problém, protože ta příma žhavila.
Indikační led dioda může signalizovat nízký stav baterie a také nabíjení baterie a lze v možnosti indikace nastavení upravit.
Co mě nemile překvapilo bylo, že v balení je záruka ohledně baterie ve které se píše, že by měla vydržet pouze 6 měsíců což mě velmi překvapilo a mě to přijde jako, že baterie v SGS 3 má životnost pouhých 6 měsíců. To by byl teda vrchol aby baterie u takto drahého telefonu za 6 měsíců odešla, tak doufám, že se tak nestane.
Funkce udržování rozsvíceného displeje při pohledu na displej
Tato funkce je sice pokrokvá avšak zatím příliš nefunguje a displej mi spíše zhasíná, než aby stále svítil pokuď se naněj dívám. Občas se stane, že zůstane displej svítit, tak jak má.
Na displeji v liště vedle signálu se oběví vždy ikona oka, která značí, že se na displej dívaté.
Ve fotogalerii se můžete podívat jaké telefon pořizuje fotografie v plném rozlišení tj. 8 Megapixel.